0

Sekretarka w małej firmie

Posted by Wojtek on 2 marca 2018 in sekretarka - praca |
sekretarka w małej firmie

Sekretariat współuczestniczy w całym procesie zarządzania firmą, bowiem od jego sprawnej pracy zależy prawidłowe funkcjonowanie całej organizacji. O ile w większej firmie sekretarka ma często ściśle wyznaczony zakres zadań, o tyle w małej firmie często zajmuje się niemal wszystkim. Czym konkretnie? O tym poniżej.

Wszystko w jednej osobie?

Do podstawowych zadań sekretarki należy prowadzenie kalendarza spotkań prezesa, koordynacja i wsparcie zebrań, konferencji, spotkań biznesowych. To ona organizuje również wyjazdy służbowe, delegacje, zabezpiecza transport oraz nocleg dedykowanym osobom. Od jej osoby wymagana jest obsługa korespondencji firmowej, koordynacja sprawnego przepływu dokumentów w firmie, archiwizacja dokumentów. Oprócz zadań administracyjnych i funkcji informacyjnych w ramach obowiązków sekretarki leży również organizacja i zaopatrzenie firmy w artykuły i materiały biurowe, środki trwałe, dbałość
o zaopatrzenie socjalne. Jest też często łącznikiem pomiędzy przełożonym a pozostałymi pracownikami, klientami, kontrahentami.

Sekretarka gwarancją prawidłowego funkcjonowania firmy

W poszczególnych przedsiębiorstwach zakres zadań sekretarki może się znacząco różnić, ale jedno pozostaje niezmienne: rola tego stanowiska w każdej firmie jest kluczowa, a prawidłowa współpraca sekretariatu i pozostałych działów firmy oparta na efektywnej kooperacji zapewnia organizacji prawidłowe funkcjonowanie.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2009-2024 Praca Sekretarka All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.